prag rehber

İnternetten araştırıp, akıllı telefon uygulamaları ile Prag’ı kendim gezebilirim. Neden bir rehbere ihtiyaç duyayım ?

  •       İnternette bilgi kirliliği vardır, her yazanın güncel ve doğru bilgi olduğundan emin olamazsınız. Örnek verelim ; “Prag’da en uygun taksiler üzerinde AAA yazan şirketinkilerindir” Bu yazılan bilgi güncelliğini yitirmiştir, şu anda Prag’da binilecek en pahalı taksi şirketidir, havalimanı taksisi konumuna gelmiştir. “ Prag’da Avrupa’nın en büyük diskolarından biri Karlovy Lazne gece eğlenmek için en iyi mekandır, görmeden dönmeyin” Tabi plastik şişelerde bira içmeyi ve azgın ergen İngiliz çocuklarlarıyla eğlenmek istiyorsanız mutlaka görmeden dönmeyin :)
  •       Fiyatlariniz makul mu? Alisilmisin disinda, ozel tur servisi verdigim icin hemen hemen tum misafirlerimin aklina gelen soruya yanit vermek istiyorum. Genelde misafirlerimiz Turkiye`de haliyle gelirleri Turk lirasi oldugu icin bizim hizmet bedelimizi TL`ye cevirerek yuksek algiliyor, halbuki dogrusu gittiginiz ulkenin yasam sartlarina ve maliyetlerine gore hesap yapmaktir. Cunku Turkiye ile Cek Cumhuriyeti veya Isvicre ile Cek Cumhuriyeti guncel yasam ve ticari maliyetleri farklilik gosterir. Ornek verirsek benim Prag`da oturdugum evin aylik kullanim maliyeti masraflariyla yaklasik net 950 Euro civarindadir ki ev 63 m2 :) , mesela klasiktir “Avrupa`da araba ucuz, benzin ucuz, turlariniz pahali degilmi?” Evet, Cek Cumhuriyetinde binek arabalar Turkiye`ye gore ucuzdur ancak ticari araclar ayni fiyattir, ornegin benim aracim Mercedes Vito,full AC,otomatik,8 koltuktur ve burada fiyati 43 bin Euro ve Turkiye ile yaklasik aynidir. Ayrica bakim maliyetleri yuksek oldugu icin arac garanti suresini gectiginde fiyatlari yariya duser. Ticari tasima yapmaniz icin arac bir turizm sirketi uzerine kayitli olmasi gerekir ve bunun getirdigi bircok ekstra sigorta ve vergi maliyeti vardir. Bu ulkelerde hapis cezasina kadar giden ve hata kabul etmeyen kurallara tam riayet etmek gerekiyor, ciddi bir risktir, bu yuzden ben tum koltuklara ilave sigorta yaptiriyorum. Benzin fiyati Cek Cumhuriyetinde yaklasik 1,2 Eurodur yani Turkiye fiyatina cok yakindir. Malesef ben sizlerin vebalini ve kendi gelecegimi riske ederek, son zamanlarda ortaya cikan kopya sitelerimdekiler gibi gelisi guzel sizin turlarinizi yapamam. Tekim, kendi resmi seyahat acentam, kendi sirket aracim ki full sigortali ve yolcu tasiyabilir, Cek ehliyetim, profesyonel rehberlik lisansimla verdigim hizmetlerin bedeli, maliyetlerime gore oldukca uygundur. Bunu ancak turlarinizi yaparken anlayabiliyorsunuz, umarim dogru kisilere kendinizi ve ailenizi emanet edersiniz.
  •      Bireysel seyahat etmek vakit ister, eğer Prag ve çevresini gezmek için 3-5 gün vaktiniz varsa bunu rehbersiz başaramazsınız. Örneğin Prag şehir turunu elinizde kitap ve haritalarla, toplu taşıma araçlarını kullanarak yapmaya çalışırsanız, rehberle 4 saat süren turu 2 günde bitiremezsiniz ve buna rağmen gezdiğiniz mekanları tam olarak anlayamayabilirsiniz.Başka bir örnek, Prag’a gelmişken görmeye değer Karlovy Vary şehrini ziyaret etmek istiyorsunuz. Bizim özel araçla 2 saatte gittiğimiz yolu toplu taşıma araçlarıyla 3,5 saatten önce gidemezsiniz, ayrıca Çek Cumhuriyetinde yerel halk Çekce konuşur herkes ingilizce de bilmez bunun yanı sıra Türkiye’de ki gibi bir yardımseverlikte beklemeyin. Bazıları yüz metre ilerideki otelin adını sorsanız bilemiyor. Özetle; vaktinizi en ideal kullanabileceğiniz, konforlu, stresten uzak ve sonuçta size daha uygun bütçeye seyahatinizi yapmayı sağlayabilirim.
  •      Bazı bilgileri kitaplar yazmaz, internetten de bulamazsınız. Bir Çek ailesinde bayramlar nasıl kutlanır ? Nasıl evlenirler? Sosyal haklar nelerdir ? Ne kadar kazanırlar? Ev kirası nedir? Çekler boş zamanlarında ne yapar ? Yemek kültürü nasıldır ? Eğitim sistemi nasıldır ? Bütün bu soruların cevabını çok iyi bilen ve aynı zamanda mesleği rehberlik olan lisanslı, sizin dilinizde bunları nasıl anlatması gerektiğini bilen biriyle Prag’ı gezmenin farkını ancak yaşayınca anlayabilirsiniz.