Contact Us

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
karlovy vary

Karlovy Vary Gezilecek Yerler

Prag’da Türkçe rehber ve özel araçla Prag ve Karlovy Vary turu için rezervasyon formu doldurunuz. Prag’da gezilecek yerleri Prag’da Türk rehber Barış eşliğinde keşfedin.

  • Karlovy Vary hakkında
  • Karlovy Vary Atatürk
  • Karlovy Vary hediyelik eşya

17.Yüzyıldan, modern tıbbın hızla geliştiği ikinci dünya savaşı dönemine kadar Avrupa’nın en meşhur sağlık merkezidir. Sahip olduğu birçok farklı mineral içeren, 50-72 derece ısılarda çıkan termal su kaynaklarından içilerek tedavi kürleri uygulanmış.

Şehrin çevresini saran, yeşilin her tonunu görebileceğiniz bitki örtüsü ve ormanları, dönemin doktorları için bir hazineymiş. Bunun yanında Avrupa’da yaşayan tüm zenginlerin, devlet yöneticilerinin kendi ülkelerinde hastalıklarına çare bulamadıklarında ilk akla gelen yer olması günümüze kadar ulaşan ününün nedenidir.

Mozart, Betthoven, Sigmund Freud, Rus Çarı Pedro, Gothe gibi Avrupa’da yaşamış birçok ünlü ismin sık ziyaret ettiği şehirdir.

Karlovy Vary Turu hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Karlovy Vary Turu

Almanca adıyla Karlsbad’ın bizim için önemi farklı, çünkü önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Avrupa’da ziyaret ettiği nadir şehirlerdendir. Tedavi amaçlı bir ay kadar vakit geçirdiği bu güzel şehirde O’nun yürüdüğü bu rengarenk bir tablo misali çizilmiş binalarla süslü caddesinde sizde turlayıp, şifa bulmaya çalıştığı termal su kaynaklarının tadına bakmalısınız.

Kaldığı otelin duvarında Çekce yazan “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Kemal Atatürk 1918 Temmuz ayında burada kalmıştır” yazısının önünde fotograf çektirip,  Atatürk’ün kahvaltıya gittiği Grand Pupp otelin kafeteryasında bir kahve içmeden dönmeyiniz. Ayrıca gitmeden Atatürk’ün Karlsbad Anılarını okumanızı tavsiye ederim.

Karlovy Vary – Atatürk

Hediyelik eşya alışverişi içinde nispeten bazı ürünleri daha uygun fiyatlara buradan alabilirsiniz.

Şehrin önemli noktaları yürüyerek gezilip görülebiliyor. Özellikle termal su içilen ibrik gibi porselen kaplar mutlaka almaya değer güzel bir hatıradır.

Prag’dan ulaşım için otobüs ve tren seçenekleri mevcuttur ancak günübirlik bir ziyaret planlıyorsanız gidiş dönüş saatlerini tutturmak mümkün olmuyor, eğer gece konaklamayacaksanız Prag’dan günübirlik lokal turlara katılmanızı tavsiye ederim.

karlovy-vary-prag
Porselen Bardak

Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olacak tüm bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz

Prag’da konser biletlerini bu linkten bulabilirsiniz ; https://www.ticketportal.cz