Contact Us

Error: Contact form not found.

prag-ulaşım

Prag Ulaşım

Prag ulaşım seçenekleri hakkında detaylı bilgileri Prag’da yaşayan Türk rehberden öğrenin.

  • Prag Toplu Taşıma Ulaşım
  • Prag taksi
  • Prag Metro haritası
  • Prag havalimanı otel ulaşım

Prag gezilecek yerler ve Prag turları, Prag otel rezervasyonları, Prag havalimanı transferleri hakkında hemen bilgi almak istiyorsanız WhatsApp tan ulaşabilirsiniz+420 608 367 532 , Prag’da gezilecek yerleri Prag’da Türk rehber Barış eşliğinde keşfedin.

prag havalimani ulasim
Prag havalimanı otel ulaşım

Prag Toplu Taşıma Ulaşım

Prag toplu taşıma ağı, özellikle komünizm döneminin özenli altyapı planlamasının sonucunda mükemmel çalışır ve fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre uygundur.

1967 yılında inşasına başlanan 3 ana metro ağı birbirini merkezi noktalarda keserek şehrin dört köşesine ulaşır, günümüzde hala ilave çalışmaları devam etmektedir. Metro duraklarından ara sokaklara kadar giren tramvay hatları, onların ulaşamadığı şehrin en uç mahallerine kadar otobüslerle toplu taşıma yapılmaktadır.

Prag ulaşım ağı 05:00-00:00 arası çok sık ve dakik hareket eder, tüm duraklarda detaylı tabelalarda güzergah ve saatleri net olarak yazılmıştır. Prag`da biletler, metro ve tramvay duraklarındaki sarı makinelerden sadece bozuk parayla alınır, eğer sadece kağıt paranız varsa durak yakınlarında “Tabak” yazan küçük büfelerden alınabilir, birçok otelin resepsiyonunda da satılır. 30 dk – 90 dk – 120 dk veya 24 saatlik biletler mevcut.

Eğer oteliniz 1.Prag bölgesindeyse hiç toplu taşıma kullanma ihtiyacınız olmayacaktır zira eski şehir bölgesi tamamen yayalaştırılmış yollar üzeri gezilebiliyor. Eğer oteliniz 1.Prag bölgesi dışındaysa 30 dakikalık bir gidiş bir de dönüş için bilet almanız yeterlidir, şehri yürüyerek gezeceğiniz için günlük bilet almanın pek anlamı yoktur.  

Aldığınız kağıt bileti üzerindeki ok yönünde metro durağı girişlerindeki veya tramvay içindeki sarı kutulara okutmanız gerekmektedir. İnternet forumlarında yazan “kimse alıp okutmuyordu, bizde almadık, kimse de sormadı” yorumlarına aldanmayın.

Yerel halk senelik kart alır ve hep yanında taşır, kontrol olduğunda gösterir. Biletin sarı kutularda okutulmadan cebinizde taşınması geçersiz sayılır, görevlilerle sorun yaşamamanız için bu kurallara dikkat ediniz zira yabancı olmanız onlar için bir şey ifade etmez bunu sisteme saygısızlık olarak algılar ve yüksek miktarda ceza ödemek zorunda kalırsınız.

prag ulaşım tramvay bilet okutma

Prag taksi ulaşım

Prag taksi lerinin çok güvenli olduğunu söyleyemeyiz, bindiğinizde mutlaka taksimetrenin açıldığından emin olun, gidiş-dönüş güzergahlarınıza dikkat etmeniz gerekiyor ki taksiciler güzergahı uzatıp faturayı şişirebiliyorlar.

Prag’da taksi şöförlerine binmeden gideceğiniz adresi gösterip baştan pazarlık yapmakta uygun bir çözümdür. Prag merkezi civarı taksi ücreti ortalama 200-350 çek kronu arası olmalıdır.

Havalimanı – şehir merkezi taksi ücretleri 750 – 900 Kron tutmaktadır.

Prag Metro Haritası

Prag metro haritası

Prag havalimanı otel ulaşım

A – Yeşil metro hattında “Nadrazi Veleslavin” durağında inip havalimanı otobüsü aktarmasıyla Prag merkezinden yaklaşık 50 dakikalık yolculukla ulaşabilirsiniz.

Şehirler arası ulaşım otobüs ve trenlerle yapılıyor ancak Batı Avrupa ülkelerine göre oldukça ağır ve zahmetlidir. Sert kuralları olan bu eski demir perde ülkesinde araç kiralayarak seyahat etmeniz çok risklidir, park sorunu ve trafik cezaları nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayan misafirlerimiz maalesef çok oluyor. Şehirler arası seyahatlerinizde tur şirketinizle, özel şoförlü  araçları tercih etmenizi öneririm.

Prag havalimanı otel özel araç transferi için rezervasyon formu doldurunuz veya bana WhatsApp tan ulaşınız.

Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olacak tüm bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz

Prag’da konser biletlerini bu linkten bulabilirsiniz ; https://www.ticketportal.cz