Contact Us

Error: Contact form not found.

prag-yemek-yenecek-yerler

Prag Yeme İçme önerileri

Bizim Türk misafirlerimiz için gezinin önemli bir parçasıdır yerel tatları keşfetmek. Prag yeme içme seçeneklerinin azlığı nedeniyle çok hayal kırıklığına uğrayan ve döner dönmez soluğu iyi bir kebapçıda alan birçok misafirimiz olmuştur. Ancak son yıllarda kaliteli uluslararası mutfağa sahip restaurantlar açıldı ve Prag’da yemek yenecek yerler seçenekleri çoğaldı.

Karasal iklim yaşayan Çek toprakları çok çeşit sebze yetiştirmeye müsaade etmez. En çok ekilen patates ve lahana bu nedenle birçok yemeğin vazgeçilmezi olur.

Ormanlık alan bakımından zengin olan Çek toprakları leziz mantar çeşitleriyle de mutfağına etki eder. En kolay ve ucuz bulunan domuz eti de yine yemeklerin vazgeçilmezidir. Gerek alışkanlıklar gerekse dini nedenle domuz eti yemeyen misafirler için Prag’da en çok tercih edilen yemekler Çeklerin meşhur av etleri özellikle ördek yemekleridir. Çek ailelerin evlerinde de sık pişirilen fırında sade ördek yanında ekşili lahana ve “knedlik” ile servis edilir.

Bizler nasıl ekmeksiz yemekten tat almıyorsak Çeklerin de vazgeçilmezi “knedlik”tir. Ana yemek tabağının kenarında servis edilen daire şeklinde beyaz (hamurdan), sarı (patatesten) yemeklerin oldukça doyurucu olmasını sağlar.

Prag’da yemek yenecek restaurantlar da porsiyonlar büyük gelir, zira bunun nedeni Çeklerin günde bir öğün sıcak yemek yemesidir. Sabah kahvaltılarını ve akşam yemeklerini geçiştirme sandviç gibi hafif yerler.

Prag’da ne yenir ? – Prag yeme içme listesi

 • Ördek
 • Dana gulaş
 • Sviçkova
 • Şnitzel
 • Galeta unu ile kızarmış peynir
 • Çorbalar – Bramboraçka ( patates ve mantar ), Sarımsak, Lahana
 • Tatlılar – Trdelnik, Ştrudel ( Elmalı turta ), Medovnik ( ballı kek )

Prag’da ne içilir ?

 • Bira 🙂 80 den fazla bira markası yanında Prag’da tarihi kendi birasını yapan birçok restaurant bulunuyor. En iyi bira markası diye bir durum yok herkesin kendi damak tadına göre favorisi var, denemelisiniz.
 • Becherovka likörü ( aperitif yemekten önce içilir )
 • Çek şaraplarından ziyade Avusturya markalarını tercih ediniz.
 • Slivovice ( erik rakısı )

Prag gezilecek yerler ve Prag turları, Prag otel rezervasyonları, Prag havalimanı transferleri hakkında hemen bilgi almak istiyorsanız WhatsApp tan ulaşabilirsiniz+420 608 367 532 , Prag’da gezilecek yerleri Prag’da Türk rehberBarış eşliğinde keşfedin.

prag-yemek-yenecek-yerler
Gulaş yemeği – Prag’da Yemek Yenecek Yerler

Prag yemekleri

Çekler yüzyıllar boyu birlikte yaşadıkları Avusturya-Macaristan İmparatorluğu halklarının kültüründen etkilenmiştir. Bu dönemler Macarlardan geçen (onlara da bizden geçmiştir) “Gulaş” yemeği mutlaka denenmesi gereken yemeklerdendir. Biraz sosu farklı dana et kavurma diye betimleyebiliriz.

prag patates corbasi yemegi
Prag Yeme İçme Listesi

Çorba deyince Prag’da ilk akla gelen ve en doğru tercih “Bramboraçka”dır. Prag yeme içme listesinin başındaki Patates çorbası, mantarlı yapılır ve etsizdir. Tadına doyamayacağınız iyi bir seçenektir. Bazı restaurantlarda bizim bildiğimiz Trabzon ekmeğinin içi oyularak bir kase haline getirilir ve bunun içinde servis edilir. Bu arada ekmek çeşitlerini de beğeneceksiniz, oldukça sağlıklı ve midenizi hiç rahatsız etmeyecek esmer ekmeklerini tercih edebilirsiniz.


Prag Yeme İçme Listesi – Tatlılar

Bunların yanında yine de Prag’da uluslar arası mutfaklar sunan çok kaliteli ve uygun fiyatlı restaurant önerilerimi bu başlığın sonunda bulabilirsiniz.

Tatlılarda mutlaka tadılmasını önerdiğim, tek fabrikadan çıkan ve ülkeye dağıtılan, formülü sır gibi saklanan meşhur “medovnik” marka adı “Marlenka” birçok kafeterya bulabilirsiniz.

Tatlı sevmeyenlerin bile beğendiği hafif bir kektir. Çok beğenirseniz marketlerden kutuyla “Marlenka” alabilirsiniz. Bir diğer meşhur tatlı Avusturyalılardan geçen “Apfel Strudel” elmalı turta, yine Prag’da meşhur kafeteryalarında kahve yanında eksik edilmemesi gereken bir seçenektir.

prag elmali turta tatlisi
Elmalı Turta

Bir de tabiî ki Prag sokaklarını dolaşırken hep sizi kendine çeken vanilya,tarçın aromalı müthiş kokuları takip ederseniz, size her köşe başında karşılayacak “Trdelnik” tatlıcılarıyla buluşacaksınız. Soğuk demir makara üzerine yılan gibi dolanan vanilya ve tarçın aromalı hamur ateş üzerinde çevrilerek yapılır, dışı kızarır içi biraz hamur kalır, içlerine çikolata sürerek hatta dondurma konarak servis edilir.

prag yeme içme listesi
Prag Yeme İçme Listesi – Trdelnik

Prag içkileri

Prag yeme içme kısmının ikinci yani “içme” Çeklerin daha çok ilgisini çekiyor. Çekler yemeklerindeki bize göre eksikliği ve çeşitliliği içkilerde kapatıyor. Biz Türklerin algılarında yer etmiş “Almanlar biracıdır” kalıbı Çekleri tanıdığınızda değişecektir. Zira Belçika ile beraber Çekler biranın uzmanıdır. Hem iyisini yaparlar hem de iyi içerler.

Kişi başı senede 145 litre bira tüketimiyle dünyada en çok bira içen millettir Çekler. Bir çok tanınan Çek bira markasının yanı sıra 300 yıldan fazla mazisi olan Prag ve diğer şehirlerdeki meşhur restaurantların kendi ürettiği biraları vardır.

İlk soru tabiî ki hangi marka tercih edelim? Bunun yanıtını vermemiz maalesef pek mümkün değil, deneyerek sizin damak tadınıza uygun olanı bulabilirsiniz. Ben en çok Gambrinus markasını ve restaurantların kendi yaptıkları biraları tercih ediyorum, yine siyah biraları dünyaca ünlüdür. “dark” bira deyince bizde daha sert olduğu düşünülüyor ancak aksine daha hafif olanıdır, içimi kolaydır ve bayanların çok tercih ettiği biradır.

Siyah bira markalarında en çok tercih edilen “Kozel” dir. Bizde Efes içenlere hitap edecek bira markası da “Pilsner” dir. Zaten Efes Pilsen isminin geldiği markadır, Prag’a bir saat mesafedeki Plzen şehrindeki fabrikası ziyarete açıktır.

Eğer yolunuz Karlovy Vary’ye düşerse yine 1581’den beri faal olan ve krallara bira yapan “Krusovice” markasının fabrikası yol üzerindeki aynı isimli kasabada, fabrika satış mağazalarında bir tadım yapabilirsiniz. Karlovy Vary’den doğan başka bir içki markası “Becherovka” dır. Jan Becher isimli bir doktor tarafından, hazmı kolaylaştıran karanfil ve tarçın aromalı %38 alkollü bir likördür. Çeklerin milli içkilerindendir.

Prag’dan günübirlik Karlovy Vary turu detayları için tıklayınız.

Yolunuz Moravya (güney Çek) bölgesine düşerse kendi evlerinde yaptıkları meşhur erik rakıları “Slivovice” size her yerde ikram edilecektir.

prag yeme içme
Prag’da yeme içme – Çek Biraları

Prag Restaurantlar

 • U Medvidku
 • V Kolkovne Restaurant
 • U Fleku
 • U Modre Kachnicky
 • Kampa park Restaurant
 • Kogo Slovansky dum
 • Marina Grosseto
 • Brasileiro Ambiente

Prag’da kendi birasını yapan mekanlar

 • U Medvidku
 • U Fleku
 • V Kolkovne
 • Pivovar Narodni
 • U Zlateho Tgyra

Prag’da Türk restaurantları

 • İstanbul kebap
 • Mangal restaurant
 • Alibaba kebap döner
 • Pasha kebap
Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olacak tüm bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz

Prag’da konser biletlerini bu linkten bulabilirsiniz ; https://www.ticketportal.cz