Contact Us

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]
prag ekonomik ve güncel yaşam

Prag`da Ekonomi ve Güncel Yaşam

Prag’da ekonomi ve güncel yaşam hakkında en son bilgileri orada yıllardır bir Çek ailesi içinde yaşayan Türk rehberiniz Barış Elyıldırım’ dan dinleyin.

Prag’dan günübirlik turlar özel araç ve benim Türkçe rehberliğim eşliğinde yapılmaktadır. Prag turları hakkında hemen bilgi almak istiyorsanız WhatsApp tan ulaşabilirsiniz+420 608 367 532 , Prag’da gezilecek yerleri Prag’da Türk rehber Barış eşliğinde keşfedin.

Yanı başlarındaki sanayi devi Almanya’ya rağmen, 10,5 milyonluk Çek halkının özgün sanayisini geliştirmesi ve dünya çapında tanınan markalar yaratmış olması, misafirlerimiz tarafından hep hayretle karşılanır. Skoda, günümüzde VW satın almış olsa da fabrikası halen Çek Cumhuriyetindedir.

Hem araba hem de tramvay üreticisidir, Avrupa da ilk tramvayı üreten fabrikadır. CZ marka, bizim 14’lü ve 16’lı diye duyduğumuz silahları, Java motorları, Moser-Bohemya kristalleri, Bata ayakkabıları gibi birçok marka yaratmışlardır.

Çeklerin teknik bir millet oluşu, komünizm döneminde yapılan altyapı ve eğitim ile birleşince bu markaların yükselişi kaçınılmaz olmuştur. Ülkemizin 1/10’u büyüklüğündeki Çek Cumhuriyetinde iki tane nükleer santral sanayi kuruluşlarının uygun maliyetlere enerji ihtiyacını karşılıyor. Doğalgaz ve petrol üretimi mevcut değildir.

bohemya kristali
Prag kristal Moser markası

Tüm bu değerlere rağmen komünizm döneminden sarkan ağır kurumsal yapılar, beyin göçü, Avrupa birliği yaptırımları (Almanya’nın etkisi) nedeniyle ekonomik durumu diğer batı Avrupa ülkelerine göre zayıftır.

Prag’da gelir düzeyi

Prag’da ekonomi ve güncel yaşam dediğimizde tabi ilk akla gelen gelir düzeyi. Kişi başına düşen milli gelir ortalama 18 bin € dur. Ancak Prag dışında yaşayan halkın bu gelir seviyesine ulaşması pek mümkün değildir. Prag’da yaşam maliyetleri gelir seviyesine göre yüksektir.

Her ne kadar ülkemizde büyük şehirlerde yaşayan misafirlerimize göre Prag’da restaurantlarda yeme içme fiyatları nispeten düşük gibi algılanıp “çok ucuz bir ülke” imajı yaratsa da yaşam şartları halkın gelirine göre zorludur.  

Neden küçük evlerde yaşıyorlar sorunun cevabı da bu ekonomik zorluklarda yatıyor. Prag’da mülk pahalıdır, küçük bir ailenin yaşayabileceği 70-80 m2 lik bir apartman dairesinde yaşamanın aylık maliyeti 800-1000 € arasındadır. 100 m2 üzeri bir yaşam alanı istiyorsanız müstakil ev almanız gerekir ki Prag’da 120 m2 müstakil bir evin değeri 400 bin € dan başlıyor ve konumuna göre artıyor.

Çek gençlerinin yabancı dil bilen iyi eğitimlileri daha zengin batı Avrupa ülkeleri ve Amerika, Kanada gibi ülkelere göç edip çalışmayı tercih ediyor.

Prag’da yaşayan genç nüfusta erkekler genelde yazılım firmalarında, kadınlar turizm gibi popüler servis sektörlerinde çalışmayı tercih ediyor. İstatistiklerde çalışan nüfusun %60 civarı servis sektörü, %35 sanayi, %5 civarı tarım sektöründe çalışıyor görünüyor.

prag ekonomi
prag ekonomi

Maaş düzeylerinin şehir yaşam maliyetlerine göre düşük kalması sonucu sizlere Prag geziniz boyunca özellikle servis sektöründe hallerinden memnun olmayan çalışanlarla çok sık karşılaşacaksınız.

Kısacası bizdeki servis hızı, güler yüzü, pratikliği Çeklerde göremeyeceksiniz, bu durumu yadırgamadan kabullenmenizi tavsiye ederim aksi halde gezinizde yok yere canınızı sıkmayın sonuçta onların ülkesindeyiz ve durum böyle, bizler değiştiremeyiz.

prag ekonomisi
Prag’da güncel yaşam
Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olacak tüm bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz

Prag’da konser biletlerini bu linkten bulabilirsiniz ; https://www.ticketportal.cz