Contact Us

Error: Contact form not found.

Prag Alışveriş ve hediyelik eşya listesi

Yurtdışı gezilerinin artık bir parçası olan oraya özgü, size ileride o şehirdeki günlerinizi hatırlatacak bir hatıra almak. Bu nedenle Prag gezisi esnasında çok sık karşılaştığım sorular ; Prag’ın nesi meşhur? Prag’dan ne alınır? Prag alışveriş bölgeleri nelerdir? Bu sorulara bu yazımda kısaca yanıt vermek istiyorum.

Prag gezilecek yerler ve Prag turları, Prag otel rezervasyonları, Prag havalimanı transferleri hakkında hemen bilgi almak istiyorsanız WhatsApp tan ulaşabilirsiniz+420 608 367 532 , Prag’da gezilecek yerleri Prag’da Türk rehber Barış eşliğinde keşfedin.

Prag alışveriş için dikkat edilmesi gerekenler

 • Alışveriş için acele etmeyin, son gününüze kadar gezip fiyatları araştırıp gitmeden yapın. Zira magazalar arasında ciddi fiyat farkları olur.
 • Prag’da alışveriş yapmak isteyenlere bir kaç küçük bilgi: bankalar 8:00-17:00 mesai yapıyorlar. Alışveriş merkezleri akşamları 20:00’ye kadar açık.
 • Prag için alışveriş cenneti gibi bir tanımlama yapmak zor olsa da, şehrin bu konuda ciddi alternatifler sunduğunu bilmekte fayda var. Öncelikle genel olarak Çek Cumhuriyeti’nde tekstil ürünlerinin çok pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de 20-30 TL ödeyerek aldığınız bir kıyafetin Prag’da 90-100 TL fiyatlarla satıldığını görmeniz mümkün. Bu durumun en önemli nedeni, ülkenin tekstil üretimi konusunda çok gelişememiş olması. Bunun yanında bir tatil klasiği olan hediyelik alışverişi konusunda içiniz rahat olsun. Çok ünlü el yapımı kristalleri, ahşap oyma süs eşyaları ve birbirinden güzel magnetleri çok uygun fiyatlara alabilirsiniz.
 • Çekler pek pazarlığa açık bir millet değildir, dükkandan çıkardıkları birçok misafirimiz oldu 🙂 önerim hediyelik eşya alırken birkaç mağazanın fiyatlarını inceleyip en uygununu tercih etmeniz olacaktır.

Prag ‘da alışveriş ilgili sorular

 • Prag’da nerelerden alışveriş yapılabilir?
 • Prag’dan alabileceğiniz hediyelik eşyalar nelerdir?
 • Prag sokak pazarları
 • Prag bit pazarı
 • Prag’da noel pazarları
 • Prag’dan ne alınır?
 • Prag’da alışveriş yapılacak bölgeler
 • Prag alışveriş merkezleri
 • Prag’da tax free işlemleri
prag-alisveris-vaslav-meydani
Prag’da Alışveriş
 

Prag’da Nerelerden Alışveriş Yapılabilir?

Turistik seyahatlerin vazgeçilmezi tabiî ki size gezdiğiniz şehirden hatıra kalacak elle tutulur bir eşyadır.  Tarih boyunca tüm avrupadaki sarayları süslemiş (Dolmabahçe Sarayı dahil) Çek Bohemya kristali ilk akla gelen, eğer ilginiz varsa ve gerçek Bohemya kristali almak istiyorsanız Prag’da ve Karlovy Vary’de en eski ve meşhur markası “MOSER” fabrika satış mağazalarından almayı tercih etmenizi öneririm.  Rehberinizden alabileceginiz indirim karti ile %5 ek indirim alabilirsiniz.

bohemya kristali

Ayrıca ülkemiz Avrupa Birliği dışı olduğundan %10 – 13 arası vergi iadesi alma hakkınız var. Tek faturada 2000 Kron (80 €) üzeri alışveriş yaptığınızda kasadan vergi iade formu istemeyi unutmayınız. Bu formu Prag havalimanı “tax refund” ofisinde onaylatıp vergi iadenizi alabilirsiniz. Kredi kartıyla alışveriş yaptıysanız formu onaylatıp tax free ofisindeki posta kutusuna bırakırsanız vergi iadesi bir ay içinde kartınıza iade edilir.

prag-bit-pazarı
Prag pazar yeri

Prag’dan alabileceğiniz diğer hediyelik eşyalar

Granat taşı, ahşap oyuncak ve kuklalardır.  Çek granat taşı, yarı değerli bir doğal taştır. Sert taşlarda elmas ve pırlantadan hemen sonra gelir. Koyu kırmızı rengi güneşe tutulduğunda kan rengini alır, halk arasında kan taşı da denir.

Her Çek kadınının koleksiyonunda olan granat taşından gümüş ve altın üzerine işlenmiş bu takıların bereket getirdiğine inanılır. Bir dönem sadece Bohemya kraliyet ailesinin haricinde kullanımı yasaklanmış olması taşı değerini yükseltmiştir.

prag-lal-tasi
Granat taşı

Prag Bit Pazarı ve Ahşap kukla

Prag`in her köşesinde göreceğiniz ahşap kuklaları almak için de Eski şehir meydanı ve Vaslav meydanı arasındaki sokakta kalıcı olarak kurulan Pazar yerini tercih edebilirsiniz, her gün akşam 7’ye kadar açıktır ve Prag bit pazarı olarakta adlandırılır.

Ahşap kuklalar tarih boyunca maharetli Çek ustaların ellerinde işlenmiş ve kukla tiyatrolarında  hayat bulmuştur. Karlova sokağındaki “Black Light Theater” yani kukla ile yapılan gölge oyunlarını izleyebilirsiniz.

prag-alışveriş-ahsap-kukla
Prag ahşap kukla

Prag’da Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Eğer Prag da marka mağazalara göz atmak isterseniz doğru adres “Parizka” yani Paris caddesi, eski şehir meydanından Vltava nehrine uzanan ağaçlı ve geniş cadde Prag’ın Champs Elyse’si olarak betimlenir, dünyaca ünlü tüm markaların mağazalarını bu caddede bulabilirsiniz.Vaslav meydanı ve civarında da güncel markalar C&A, H&M, Bata gibi yerel halkında alışveriş yaptığı mağazaları bulabilirsiniz.

Çekler pek pazarlığa açık bir millet değildir, dükkandan çıkardıkları birçok misafirimiz oldu 🙂 önerim hediyelik eşya alırken birkaç mağazanın fiyatlarını inceleyip en uygununu tercih etmeniz olacaktır.

Cumhuriyet meydanındaki 200 büyük mağazanın bulunduğu modern alışveriş merkezi Palladium da ziyaret edebileceğiniz bir alternatiftir.

prag alisveris merkezi
Prag alışveriş merkezi Palladium

Prag Sokak Pazarları

Aslında küçük bir kent olan Prag’da, sokak pazarlarının ayrı bir yeri var diyebiliriz. Özellikle Wenceslas Meydanı ve Old Town’ın tam arasında bulunan Havelske pazarı, hem Praglılar hem de turistler tarafından en çok ilgiyi gören yerdir. Burada gıda ürünlerinden hediyelik eşyaya kadar birçok şeyi bulmak mümkün.

Eski şehir meydanından Vaslav Meydanı’na yürüyerek gitmeyi düşünürseniz (10 dakikalık mesafede) bu pazarın yanından geçeceksinizdir. Havelske’den biraz daha büyük olan Prazska pazarı ise, Prag 2. Bölgede bulunuyor. Pazartesi ve Cumartesi günleri kurulan bu pazara, 1, 3, 14 ve 25 numaralı tramvaylarla ulaşabiliriniz. Yine bu pazarda da birbirinden güzel kristalleri, ahşap oymaları, taze gıda ürünlerini ve antika eşyaları bulmanız mümkündür.

Prag’dan ne alınır ?

Prag’dan alınabilecek en değerli eşyanın, 14. Yüzyıldan beri geleneksel olarak yapımına devam edilen Bohemya kristalleri olduğunu söyleyebiliriz.

Birçok mağazada bu kristalleri bulmak mümkün. Prag’dan alınabilecek bir başka özgün eşya ise Granat taşı. Dünya’da sadece bu bölgeden çıkarılabilen Granat taşlarını alırken dikkat edilmesi gereken şey, taşın pirinç tanesinin yarısından büyük olmaması. Daha büyük boyutlardaki taşlar, Hindistan’dan getiriliyor ve kesinlikle orijinal değil. Gerçek granat taşının, pirinç tanesinin yarısından daha büyük bir versiyonu bulunmuyor.

Prag alkol üretimi konusunda en özgün tarza sahip olan şehir. Prag’dan dönerken Çeklere özgü Becherovka içkisini satın alabilirsiniz. Şifalı su ve bolca baharattan yapılan bu içkinin yanı sıra Yeşil peri olarak da bilinen Absint içkisinin en kalitelisi Prag’da üretilmektedir. Dolayısıyla Prag’dan dönerken valizinizi (3 litreyi aşmamak şartıyla) kendiniz ya da arkadaşlarınız için alabileceğiniz Çek içkileri ile süsleyebilirsiniz.

Prag Alışveriş Merkezleri

Arkady Pankrac

2008 yılında açılan bu alışveriş merkezinde özellikle ayakkabı ve spor ayakkabı üzerine satış yapan mağazalar bulunmaktadır. Bunun dışında bir süpermarket, eczane, kitapçı ve yiyecek kısmı da vardır. Pnakrac metro istasyonundan alışveriş merkezi içerisine direkt geçiş bulunmaktadır.

 • Adres: Na Pankráci 86, Prague 4
 • Ulaşım: Metro C hattı ile Pankrac
 • Ziyaret Zamanı: 09:00 – 21:00
 • Web sitesi: www.arkady-pankrac.cz

Cerna Ruze

Tarihi Cerna Ruze geçidi 1990larda Cerna Ruze alışveriş merkezine dönüştürülmüştür. İçerisinde 50 kadar mağaza ve restoranlar bulunmaktadır.

 • Adres: Na prikope 12, Prague 1
 • Ulaşım: Metro A veya B hattı ile Mustek
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cuma 09:00 – 20:00, Cumartesi 09:00 – 19:00, Pazar 11:00 – 19:00
 • Web sitesi: www.cernaruze.cz

Kotva

Bitpazarı tarzında bir yapıdır. Elektronik, ev eşyası, güzellik ürünleri, bavul, çanta gibi ürün seçenekleri sunmaktadır.

 • Adres: Nám. Republiky 8, Nové Město, Prague, Bohemia 110 00
 • Ulaşım: Metro B hattı ile Nam Republiky
 • Web sitesi: www.od-kotva.cz

Palac Flora

2003 yılında açılan bu alışveriş merkezi Prag’ın en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. 4 katlı alışveriş merkezinde 120 tane mağaza bulunmaktadır. Arıca bir yemek bölümü ve sinema da vardır. Flora metro istasyonundan direkt buraya ulaşabilirsiniz.

 • Adres: Vinohradská 144, Prague 3
 • Ulaşım: Metro A hattı ya da 5, 10, 11, 16 nolu tramvaylar ile Flora
 • Ziyaret Zamanı: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 21:00, Pazar 10:00 – 21:00
 • Web sitesi: www.atrium-flora.cz

Palladium

Prag şehir merkezinde yer alan bir alışveriş merkezidir. 5 katlı merkezde 170 kadar mağaza ve 30 restoran bulunmaktadır. Alışveriş merkezi içerisinde bulunan metro istasyonu ve altındaki 900 park yeri ile hem metro hem de özel aracınız ile kolay ulaşılabilecek bir yerdir. Burada bulabileceğiniz bazı mağazalar şunlardır: ECCO, Benetton, H&M, C&A, Puma, Mothercare, Marks& Spencer’dır.

 • Adres: Namesti Republiky 1, Prague 1.
 • Ulaşım: Metro B hattı ile Namesti Republiky
 • Ziyaret Zamanı: Süpermarket Pazartesi – Cuma 07:00 – 22:00, Cumartesi 08:00 – 22:00, Pazar 08:00 – 21:00, Mağazalar Pazartesi – Cuma 09:00 – 22:00, Cumartesi 09:00 – 22:00, Pazar 09:00 – 21:00, Restoran Pazartesi – Cuma 11:00 – 24:00, Cumartesi 11:00 – 24:00, Pazar 11:00 – 23:00.
 • Web sitesi: www.palladiumpraha.cz

Novy Smichov

Adres: Plzeňská 8, Prague 5

 • Ulaşım: Metro B hattı ya da 4, 6, 7, 9, 10, 12, 14, 20 numaralı tramvaylar ile Andel
 • Ziyaret Zamanı: Mağazalar 09:00 – 21:00, Tesco 07:00 – 24:00
 • Web sitesi: www.novysmichov.eu

Metropole Zlicin

Büyük bir moda ve eğlence kompleksidir. İçerisinde bir sinema da bulunmaktadır. Zlicin metro istasyonundan alışveriş merkezine direkt geçiş vardır ve şehir merkezinden buraya metro ile ulaşım yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

 • Adres: Řevnická 1, Prague 5
 • Ulaşım: Metro B hattı ile Zlicin
 • Ziyaret Zamanı: 10:00 – 21:00
 • Web sitesi: www.metrople.cz

Slovansky Dum

Na Prikope’de bulunan bir alışveriş merkezidir. Nautica, Tommy Hilfiger, Beltissimo, Miss Sixty gibi markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz. Ayrıca büyük bir açık alana ve bir sinemaya da sahiptir.

 • Adres: Na prikope 22, Prague 1
 • Ulaşım: Metro A ya da B hattı ile Mustek
 • Web sitesi: www.slovanskydum.cz
Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olacak tüm bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz

Prag’da konser biletlerini bu linkten bulabilirsiniz ; https://www.ticketportal.cz