Contact Us

Error: Contact form not found.

prag-rehber

Prag dört mevsimde güzel

Prag hakkında tüm merak ettikleriniz Prag’da yaşayan Türk rehber anlatımıyla..

Prag hakkında bilgiler ve Prag turları, Prag otel rezervasyonları, Prag havalimanı transferleri hakkında hemen bilgi almak istiyorsanız WhatsApp tan ulaşabilirsiniz+420 608 367 532 , Prag’da gezilecek yerleri Prag’da Türk rehber Barış eşliğinde keşfedin.

Prag`a seyahat planı olan herkesin aklındaki sorudur, ne zaman güzeldir Prag ?

Dört mevsimide hakkını vererek yaşar Prag. Avrupa`daki en yeşil ulkelerden biri olarak kabul edilen Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag, Unesco Kultur mirası listesinde yer alır. şehir parkları Kampa park, Letna park gibi buyuk yeşil alanlarıyla özellikle 2.dunya savaşının yıkımından sonra hızla betonlaşan diger Avrupa şehirlerini kıskandırır. Gerek ulkenin konumu gerekse korudugu dogasının etkisiyle gunumuzde Avrupa`da dort mevsimi dolu dolu yaşamayı başaran nadir şehirlerdendir.

Bu yuzden butun yıl boyu dunyanın heryerinden ziyaretci çeker Prag. Ancak en yogun dönemleri ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Sizlere en uygun hangi dönem olduguna ancak siz karar verebilirsiniz, çok kalabalıkta gezmeyi sevmiyorsaniz örnegin, Nisan-Mayis-Haziran-Eylul-Ekim aylarını tercih etmemeniz gerekir. Bunun yanında tabiki hava sıcaklıkları ve yagmurda gezinizi etkileyen en önemli unsurlar, ilkbahar ve sonbahar aylarında yogun ziyaret edilmesinin de bir nedeni budur. Avrupalı turistler genelde yaz aylarını deniz kenarı tatil yörelerinde gecirmeyi tercih eder bu yuzden Prag turu gibi gezme-görme seyahatlerini hava sıcaklıklarının 10-20 derece arası seyrettigi ilkbahar ve sonbaharda yaparlar.

Tipik bir karasal iklime sahip Prag`in yazlari sıcak, kişlarida soguk geçer. Kıyaslamak icin ulkemizdeki herhangi bir iç anadolu şehrini duşunebilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında beklenmeyen saganak yagmur ihtimalide vardır. Unutmayınki Prag şehri yayalaştırılmış, Prag`da gezilecek yerlerin çogunluguna sadece yuruyerek ulaşabilirsiniz. Ozellikle Temmuz ve Agustos aylarında Avrupa`da okulların tatil olmasıyla birçok ogrenci grubunun Prag`i ziyaret ettini belirtmeden geçmeyelim. Yani gençlerin veya kendini genç hissedenlerin daha eglenceli vakit geçirebilecekleri bir donemdir Prag`da.

Birçok festivalinde okulların tatil oldugu donem, yani Temmuz-Agustos ayları ve oncesinde, ilkbaharda organize edildigini unutmayınız.

Prag`da kışlar kuresel iklim degişiklikleri nedeniyle her ne kadar eskisi kadar olmasa da yine de sert geçer. Kış aylarında sıfırın altında hava sıcaklıkları genellikle yaşanır. Kar yagışı sıklıkla gorulur ancak tabi şehir ısısından dolayi pek kar tutmaz ve şehir yasamini aksatmaz. Kışları ozellikle Christmas doneminde Aralık ayı başlarında kurulan meydanlardaki pazar yerleri misafirimizin en çok sevdigi mekanlar olur. Sokakları kaplayan sıcak şarap kokusunu takip edip sizde bir bardak alıp, yavas yavas içerek şehri turlarsınız. Yeni yıla girmek içinde yine ideal şehirlerden biridir Prag. şair ruhlu misafirlerin en sevdigi donemdir kış ayları Prag seyahati. Nitekim Franz Kafka`da, Nazım Hikmet`de Prag`ın o kasvetli kış aylarında en degerli eserlerini kaleme almıştır.

Özetle ;

Ben tam bir doga aşıgıyım, her renk çiçeklerle suslu, yeşilin her tonunu gorerek, cıvıl cıvıl bir şehirde gezmek istiyorum kalabalık benim icin sorun degil diyorsanız ilkbahar ve sonbahar aylarını

Ben kendimi ortaçaga atmak, sakin ve puslu parke taşlı sokaklarında uşuyerek gezip, arada o kasvetli bulutlar altında Vltava nehri kenarında Slavia kafede oturup Nazım gibi kahvemi yudumlarken turistlerin degilde gercek Praglıların nasıl yaşadıgını gormek, şehrin akısına kendimi bırakmak, Prag`i yaşamak istiyorum diyorsanız kış aylarını

Ben guneşsiz yasayamam, şapkamı takar şehri karış karış turlarim, yorulunca kendi biralarını yapan yerel Prag restaurantlarının birinin bahcesinde oturur meşhur siyah biralarını yudumlar hararetimi atar devam ederim, dillere destan Pragda gece hayatı Avrupanın her tarafından gelen genclerle eglenmek isterim diyorsanız yaz aylarını

tercih etmenizi onerebilirim.

Barış Elyıldırım

Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olacak tüm bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz

Prag’da konser biletlerini bu linkten bulabilirsiniz ; https://www.ticketportal.cz