Contact Us

[contact-form-7 404 "Bulunamadı"]

Prag Dresden ve Terezin Nazi Kampı Gezilecek Yerler

Prag Dresden Turu ve diğer Prag’dan günübirlik turlar özel araç ve benim Türkçe rehberliğim eşliğinde yapılmaktadır. Prag turları hakkında hemen bilgi almak istiyorsanız WhatsApp tan ulaşabilirsiniz+420 608 367 532 , Prag’da gezilecek yerleri Prag’da Türk rehber Barış eşliğinde keşfedin.

Prag Dresden Ulaşım ve Gezi Bilgileri

  • Prag – Dresden arası kaç kilometre ? 150 km dir, yolun tamamı otobandır.
  • Dresden nerede ? Çek – Almanya sınırını geçtinden sonra yarım saatlik mesafede, eski doğu Almanya sınırları içinde kalır.
  • Prag – Dresden ulaşım tren ve otobüs ile mümkün, ancak günübirlik gezi için zaman yeterli olmaz, bilen biri ve özel araçla Prag’dan Dresden turu yapılması daha verimli olacaktır.
  • Prag – Dresden güzergahında bulunan Terezin nazi kampı mutlaka görülmeye değer.
  • Dresden noel pazarları meşhur, Aralık başı ve sonu döneminde Prag’a gelirseniz mutlaka Dresden’e gitmeniz ve noel atmosferini yaşamanızı öneririm.

Yaklaşık 2 saatlik araba yolculuğuyla gidilebilen Almanya’nın en estetik şehirlerindendir Dresden. Aynı güzergah üzerinde olan ve Prag’dan 45 dakika civarı süren Terezin nazi kampı da göremeye değer. İkinci dünya savaşında farklı tarafların yaşadığı acıları bir gün içinde görüp, hissetmek mümkün oluyor.

terezin-nazi-kampi

Terezin Nazi Toplama Kampı

Avusturya & Macaristan imparatorluğu döneminde inşa edilmiş büyükçe bir askeri kışladır. Naziler, Çekoslovakya’ya girdiklerinde birinci dünya savaşı sonrası terk edilmiş bu yapıyı kısa sürede toplama kampına çevirir.

103 bin Yahudi, Roman, eşcinsel ve rejim karşıtı tutsağın gelip ölümüne çalışarak Nazilere hizmet ettiği bu kamp “Hayat Güzeldir” filmine doğal stüdyo olmuştur. Bir imha kampı değildir ancak içini gezerken rehberlerinizin anlatımıyla oralarda yaşananları gözünüzde canlandırdığınızda ürpereceksiniz.

Yakın tarihte yaşanan bu canice uygulamaları gezerek öğrenebileceğiniz, günümüze kadar ulaşmış en sağlam Nazi kampıdır.


Dresden Gezilecek Yerler

Dresden savaş tarihlerinin en ağır bombardımanlarından birini yaşamasına rağmen küllerinden yeniden ayaklandırılmış bir şehirdir. Elbe nehrinin kenarında inci gibi yan yana dizili tarihi binaları gezmek hem kısa hem de keyifli bir tur yapmamızı sağlıyor.

Zwinger Sarayı, Tiyatro binası, Dom Katedrali, Avrupa’nın en geniş porselen duvar süslemesinin yer aldığı  Agustus meydanı ve tabiî ki Protestan mezhebinin doğduğu, Martin Lüther’in kilisesi Frauenkirche göreceğiniz tarihi yapılar.

Tarihi bölgeyi gezmek yaklaşık bir saatinizi alıyor, bununla da bitmiyor Dresden tamamen bir doğu Alman şehriydi ve Berlin duvarı yıkılana kadar (1989) komünizm ile yönetiliyordu, Batı ile birleştiklerinde alın size kapitalizm der gibi devasa alışveriş merkezleri inşa edildi.

Vaktinizin bir kısmını da hemen tarihi şehrin yanı başındaki alışveriş bölgelerine ayırabilirsiniz. Ancak gezinizin Pazar gününe denk gelmediğine emin olun çünkü Almanya’da alışveriş merkezleri Pazar günleri kapalı olur. Prag`dan Dresden ulaşım seçenekleri icin tren ve otobüs alternatifleri mevcut, ancak günübirlik bir ziyaret planlarsanız özel araç ve rehber eşliğinde gezilmesini tavsiye ederim.

prag dan dresden nasıl gidilir
Prag Dresden turu

Prag’da Türkçe rehber ve özel araçla Prag’dan Dresden turu için rezervasyon formu doldurunuz.

Prag gezisi boyunca ihtiyacınız olacak tüm bilgileri aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz

Prag’da konser biletlerini bu linkten bulabilirsiniz ; https://www.ticketportal.cz